Скандалната истина за хляба ще ви остави без думи

Гласувайте за статията

Купуваме хляба двойно по-скъпо

Тези дни скандалната истина за хляба видя бял свят. Тя определено ще остави без думи всеки един от вас.

Едва ли за някого ще е изненада, че повишението на хляба, е повече от спекулативно. Доказателство за това е, че насъщният излиза на максимална цена от 60 стотинки от пекарните, които работят на природен газ.

хляба

Купуваме хляба двойно по-скъпо

Въпреки това цената на хляба по магазините е двойна. За производството на 100 кг. хляб в автоматизирана фурна със същия капацитет на час са нужни около 74 кг. брашно.
Това струва на мелниците около 0.70 лв. за килограм. Като към това се добавят разходите за сол, вода и мая за около още три лева, както и природния газ, който струва 80 ст. за кубичен метър, то простата сметка сочи, че работа на машината за печене струва не повече от 7 лева.

Нека към посочените дотук разходи за хляба добавим и още 10% за труд, опаковка и разбира се транспорт до търговската мрежа. Тук е мястото да посочим, че 100 кг. хляб означава, че на практика фурната изкарва около 142 бройки по 700 грама.

Проф. Гроздан Караджов от Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив твърди, че хлебопроизводителите слагат печалба от максимум 10 стотинки на хляб. Въпреки това обаче сами знаете, че в преобладаваща част от магазините в страната хлябът се продава по 1.10-1.20 лв. за бройка. Това означава, че крайният потребител плаща двойно повече, пише retro.bg.

Коментари чрез Facebook

коментара

loading...

Разкрития.ком препоръчва и:

Няма коментари

Добавете коментар