Братя Станишеви отново в афера за милиони

g stanishev 300x225 Братя Станишеви отново в афера за милиони

Станишев & Станишев за пореден път се оказаха замесени в огромна афера. Става въпрос за ремонт и реконструкция на русенската МБАЛ. Братът на бившия премиер- Георгий Станишев се оказва замесен в обръч от фирми, ръководещи грандиозния ремонт на болницата, възлизащ на невижданите 8млн. лв.

Договорът за реконструкцията е сключен между болницата и близката до червените фирма „Домостроене АД” през ноември 2006г. и строителните работи е трябвало да приключат в края на 2008г. Това обаче не се е случило, а сумата е вече изплатена.

По план АГ отделението в болницата трябвало да бъде преустроено, да се изгради пристройка, както и надстройка на двуетажната връзка между два блока на болницата.
Освен строителните дейности, „Домостроене” трябвало да ремонтират и двора на лечебното заведение, като се установят паркинги, алеи за пешеходци и автомобили, както и осветление. Фирмата обаче не е изпълнила нито едно от задълженията си в двора. Пристройката към родилното отделение пък е докарана до груб строеж и има още доста за довършване, а срокът за изпълнение е изтекъл отдавна.

stanishev 200x300 Братя Станишеви отново в афера за милиониПоследната вноска от 8-те милиона е изплатена през май тази година – малко преди премиерът Станишев да сдаде поста, като преди това изхарчи и малкото, останало в хазната. В края на 2005г. здравният министър Гайдарски спира процедурата за избор на изпълнител, като посочва причината, че болницата има огромни дългове и не разполага с капитал за проекта. Малко по-късно обаче, същият министър отново пуска поръчката и бива избрана фирмата. Размерът на разгърната застроена площ е 8000кв., но голяма част от нея са евтините за изпълнение дворни работи, които и досега не са изпълнени. По този начин излиза, че фирмата е прибрала по 1000лв. на кв. м. и то за неща, които така и не е изпълнила.

Името на Георгий Станишев се свързва с фирмата изпълнител, понеже неговата фирма „Прожектс” и „Домостроене АД” си поделят собствеността на дружеството „Дедалос”.

Това далеч не е първия скандал, в който братът на Станишев е замесен. Ето и някои други негови дела:

Включен е в Черния списък на лицата, унищожаващи природата, заради бетонирането на защитената от „Натура 2000” местност Карадере край град Бяла, Варненско. Проектът „Блек сий гардънс” бе започнат през пролетта на 2008г, разгръща се на 2000дка, 700 от които са гори. Стойността на колосалния проект се изчислява на над 1млрд.

Братя Станишеви имаха амбициите да построят ултрамодерен правителствен комплекс, който да засенчи парижкия квартал „Дефанс”. 3D изображение на проекта се вижда на картинката вдясно, а по-долу е паметникът „Бузлуджа”, който особено си прилича с основния небостъргач. Новини за колосалния проект няма от няколко месеца, може би всичко се оказа една голяма шега или пък… афера за милиони.

Името на Георгий Станишев се свързва и с проекта „Златна Перла”, заради който бяха направени опити да се заличи статута на природен парк „Странджа”. По тази линия, Яне Янев прави разкрития съвсем скоро.

Очевадно е, че кариерата на архитекта Станишев отчита възходи и спадове успоредно с тази на брат му, бившият премиер Сергей. Със сигурност и двамата братя не са се възпротивили на типично българския, шуробаджанашки манталитет и има още доста други потулени проекти, които не са стигнали до медиите.